wtorek, 12 czerwca 2012

Street art to sztuka, nie wandalizm / Street art is an art, not vandalism


Ponad rok działalności, debiut na wystawie - to już zobowiązuje. Dlatego w najbliższym czasie na mieście będziecie mogli zobaczyć prezentowane już wcześniej kolaże tylko że w dużym formacie. Teraz trudno będzie nie zauważyć słynnych obrazów w nowych aranżacjach.
Akcja odbywa się pod haslem "street art to sztuka, nie wandalizm". Chciałbym, żeby wreszcie ten rodzaj działalności spotkał się z akceptacją ludzi oraz władzy. Utożsamianie street artu z bazgrołami osób oznaczających teren lub słowa nienawiści wypisywane przez pseudokibiców to nie street art.
Street art to upiększanie miasta. Nie spotkacie moich dzieł na wyremontowanych czy zabytkowych kamienicach, lecz na ruderach, zaniedbanych miejscach. Robię to po to, by dać jakąś wartość temu miastu.
Potrzebne jest też zrozumienie, że działanie na nielegalu to esencja street artu. To pod osłoną nocy, z głośnym biciem serca powstaje alternatywna sztuka, kontrkultura, inna niż ta z muzeów czy mainstreamowych galerii, ale za to niezależna i prosto z serca.

F - https://www.facebook.com/Francescoformatbezf


ENGLISH:

It has been a year now since I started being involved in street art, which is quite obliging. This is why I decided to start producing collages in big format, so they are easily noticeable. 
This action is titled "Street art is an art, not a vandalism". I would like this kind of actions to be  finally accepted by people and authorities. Street art should not be associated with pointless scribbles or words of hatred scrawled by some hooligans.
On the contrary, street art should make the urban space attractive. This is why I usually attach my works on the walls of ruined buildings in order to increase the visual value of the surroundings.
Although the street art is still considered as illegal, hence created at night and with an intense heart beat, it is a very genuine and independent art, so different to the one that we know from museums and galleries.
Obraz/picture: Edvard Munch, Ulica w Asgardstrand, (Gateparti i Åsgårdstrand, Street inAsgardstrand)
Cytat/quot: I fear tomorrow i'll be crying (Boję się, że jutro będę płakać), King Crimson, Epitaph
z akcji Trzy cnoty boskie: drugs


street art Kraków

street art Kraków, lipiec 2012
Kraków, ul. Wandy (okolice bulwarów wiślanych)


Rue Chappe (Montmartre) (street art Paris), maj 2013
więcej: http://francesco1984.blogspot.com/2013/05/street-art-paris.html

Bulwary wiślane, wiadukt Kazimierz/Grzegórzki, street art Kraków, lipiec 2013

Wiadukt nad Wisłą (Grzegórzki/Dąbie), street art Kraków, lipiec 2013

 Format 2m/1,5 m, street art kraków, z cyklu Drugs
http://francesco1984.blogspot.com/2011/06/cykl-trzy-cnoty-boskie-sex-drugs-and.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz